DOKUMENTATSIOON
Dokumentatsiooni väljatöötamine ning korrastamine (kaasajastamine) on ettevõtte – asutuse tuleohutusvaldkonna vundament. Koolituste ning õppuste abil rajatakse sellele hiljem ettevõtte tuleohutusliku turvalisuse süsteem.
Fire Safety OÜ pakub asutustele, ettevõtetele ja organisatsioonidele tulekahju korral tegutsemise plaani koostamise teenust eesmärgiga, et töötajaskond oskaks ning suudaks käituda õigesti kui objektil on tekkinud tulekahju või muu eriolukord.
Dokumentatsiooni olemasolu ja asjakohasus loovad esile kerkida võivates ohuolukordades selle juriidilise platvormi, millele toetuvad muud tegevused.
2016
Tuleohutusalase seisukorra audit
Tuleohutusalase seisukorra auditi eesmärgiks on kaardistada ja analüüsida objektide tuleohutusalast hetkeolukorda, mille käigus selgitatakse välja objektide tuleohutusalase seisukorra puudused. Auditis pakutakse välja lahendusi tuleohutusalaste puuduste parendamiseks ning kehtiva seadusandlusega kooskõlla viimiseks. Auditi läbiviimise käigus tutvutakse asutuse hoonete, rajatiste, seadmete (tuleohutuspaigaldistega) ja territooriumiga. Auditi tulemusena esitatakse tellijale objekti tuleohutusalase seisukorra ülevaade, milles tuuakse koos viidetega kehtivale seadusandlusele välja nii puudused objekti tuleohutusalase seisukorra osas kui ka ettepanekud objekti tuleohutusalase seisukorra parendamiseks. Auditis väljatoodud järeldusi aluseks võttes saab tellija hea ülevaate objektiga seotud tuleohuriskidest. Ettepanekuid ja soovitusi aluseks võttes saab tellija otsustada prioriteetseimad suunad objektide tuleohutusalaste puuduste kõrvaldamisel ning töötada välja toimiva tuleohutuskorralduse asutuses.
Auditi sisuline osa jaguneb kolmeks eraldi peatükiks:
1. Tuleohutuspaigaldiste paigaldamise ja korrashoiu nõuetele vastavuse analüüs.
2. Tuleohutusalase dokumentatsiooni ja koolitamise korraldamise nõuetele vastavuse analüüs.
3. Ettepanekud tuleohutusnõuete tagamiseks konkreetses hoones.
Tulekahju korral tegutsemise plaan
„Tulekahju korral tegutsemise plaani“ koostamise kohustus tuleneb Tuleohutuse seadus § 6 lõikest 3, mis sätestab tuleohutusaruande esitamise kohustusega asutuses või ettevõttes tulekahju korral tegutsemise plaani koostamise. Täpsemad „Tulekahju korral tegutsemise plaani“ koostamise nõuded on sätestatud Siseministri määrusega nr.43 „Tulekahju korral tegutsemise plaanile ning evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse korraldamisele esitatavad nõuded“.
Tulekahju korral tegutsemise plaanile esitatavad nõuded
1. Tulekahju korral tegutsemise plaani eesmärk on inimeste ohutuse tagamine ja varalise kahju ärahoidmine tulekahju korral.
2. Plaan koostatakse enesekontrolli tuleohutusaruande esitamise kohustusega ettevõttes või asutuses. Plaani koostamise tagab ehitise valdaja.
3. Ettevõtte või asutuse juht kinnitab plaani ning teeb selle töötajatele teatavaks.
4. Plaan koosneb evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise tegevuskavast ning skeemidest.
5. Plaani ja selle juurde kuuluvate osade koostamisel võetakse arvesse ettevõtte või asutuse erisusi, mis võivad mõjutada tulekahju korral tegutsemist.
6. Mitme ettevõtte või asutuse paiknemisel ühes ehitises peavad koostatud plaanid olema omavahel kooskõlas tagamaks kiire ja ühtse tegutsemise tulekahju korral.
Tegevuskava
Tegevuskava on plaani osa, mille eesmärk on anda töötajatele ülevaade ettevõtte või asutuse tuleohutusalastest erisustest ning tutvustada evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise juhiseid.
Tegevuskava sisaldab:
1. evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemist mõjutavate andmete kirjeldust;
2. ettevõtte või asutuse tuleohtlikkuse kirjeldust;
3. tulekahjust teavitamise juhist;
4. evakuatsiooni läbiviimise juhist;
5. tulekahju korral tegutsemise juhist;
6. päästemeeskonnaga tehtava koostöö juhist.
Skeem
Skeem on hoone korruse või evakuatsiooniala joonis, mis kirjeldab graafiliselt koridoride, trepikodade, ruumide, ukseavade, rõdude, evakuatsiooniteede ja -pääsude, hädaväljapääsude, tulekahju teatenuppude, tuletõrje voolikusüsteemi kappide ja tulekustutite asukohti ning vajadusel muid olulisi tähistusi. Skeem koostatakse iga hoone korruse või evakuatsiooniala kohta, kus töötavad ja võivad viibida inimesed.
Skeemile kantakse vastava tingmärgi abil:
1. tulekahju teatenuppude asukohad;
2. tulekustutite asukohad;
3. tuletõrje voolikusüsteemi kappide asukohad;
4. evakuatsioonitee;
5. vajadusel muud olulised tähistused.
Enesekontrolli tuleohutusaruanne
„Enesekontrolli tuleohutusaruande“ koostamise kohustus tuleneb Tuleohutuse seadus § 4 lõikest 4 ning Siseministri määrusest nr. 1, kus on täpsemalt sätestatud kriteeriumid, millistele ettevõtetele on tuleohutusaruande koostamine on kohustuslik. Samuti on määruses määratletud enesekontrollile ja tuleohutusaruandele esitatavad nõuded.
Enesekontrolli eesmärk
Enesekontrolli käigus kontrollib isik tema valduses oleva kinnisasja, ehitise, ruumi, seadme ja nende kasutamise ohutust ja nõuetekohasust eesmärgiga tagada isikute ohutus, tulekahjude ennetamine ja nende võimalike tagajärgede leevendamine.
Enesekontrolli käigus teostatavad tegevused
1. Kinnisasja, ehitise, ruumi, seadme ja nende kasutamise ohutuse kontrollimisel selgitatakse, kas kinnisasja, ehitist, ruumi või seadet kasutatakse tuleohutult ning kas nendes toimuv tegevus ja seadme kasutamine on tuleohutu. Muu hulgas hinnatakse, kas valduses töötavatel isikutel on piisavad teadmised ja oskused tuleohutuse tagamiseks ja tulekahju korral tegutsemiseks.
2. Kinnisasja, ehitise, ruumi, seadme ja nende kasutamise nõuetekohasuse kontrollimisel selgitatakse välja, kas valdaja valduses olev kinnisasi, ehitis, ruum ja nendes toimuv tegevus, samuti seade ja selle kasutamine vastab tuleohutusnõuetele. Kontrolli tulemused esitatakse tuleohutusaruandes.
3. Enesekontrolli kord asutuses või ettevõttes kehtestatakse kirjalikult asutuse või ettevõtte tuleohutuskorraldusega. Asutuse või ettevõtte tuleohutuskorraldus peab sisaldama vähemalt tuleohutuse eest vastutavate isikute nimesid või ametikohti ning ülesandeid.
Tuleohutusaruande koostamine ja esitamine
1. Ehitise valdaja koostab tuleohutusaruande ehitise kohta, mis on nimetatud käesoleva Siseministri määruse nr. 1, lisas 2 (Ehitised, mille kohta koostatakse tuleohutusaruanne).
2. Kui ehitises on mitu valdajat, määrab ehitise omanik kirjalikult tuleohutusaruande koostamise ja esitamise eest vastutava isiku, kes koostab ja esitab ehitise kohta ühise tuleohutusaruande. Ehitise valdajad on kohustatud esitama tuleohutusaruande koostamiseks vajalikke andmeid aruande koostamise ja esitamise eest vastutavale isikule. Tuleohutusaruande koostaja vastutab esitatud andmete õigsuse eest.
3. Kui asutuse territooriumil on mitu ehitist, mis vastavad lisa 2 kriteeriumitele, siis esitatakse tuleohutusaruanne iga ehitise kohta eraldi.
4. Tuleohutusaruannet ei koostata eluhoonete ja -ruumide kohta.
5. Tuleohutusaruanne esitatakse kas elektroonselt või paberkandjal asukohajärgsele päästekeskusele üks kord aastas vahemikus 1. jaanuarist 31. oktoobrini.
6. Tuleohutusaruanne esitatakse esimest korda 2012. aastal.
Evakuatsiooniskeemid
„Evakuatsiooniskeemi“ koostamise kohustus tuleneb Tuleohutuse seadus § 6 lõikest 3, mis sätestab tuleohutusaruande esitamise kohustusega asutuses või ettevõttes „Tulekahju korral tegutsemise plaani“ koostamise, mille kohustuslikuks osaks on skeemid.
Täpsem „Evakuatsiooniskeemi“ koostamise näidis on sätestatud Siseministri määrusega nr.43 „Tulekahju korral tegutsemise plaanile ning evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse korraldamisele esitatavad nõuded“ lisa 1.
Skeemi koostamine
Skeem on hoone korruse või evakuatsiooniala joonis, mis kirjeldab graafiliselt koridoride, trepikodade, ruumide, ukseavade, rõdude, evakuatsiooniteede ja -pääsude, hädaväljapääsude, tulekahju teatenuppude, tuletõrje voolikusüsteemi kappide ja tulekustutite asukohti ning vajadusel muid olulisi tähistusi. Skeem koostatakse iga hoone korruse või evakuatsiooniala kohta, kus töötavad ja võivad viibida inimesed.
Skeemile kantakse vastava tingmärgi abil:
1. tulekahju teatenuppude asukohad;
2. tulekustutite asukohad;
3. tuletõrje voolikusüsteemi kappide asukohad;
4. evakuatsioonitee;
5. vajadusel muud olulised tähistused.
Skeemi paigaldamise kohustus nähtavasse kohta
1. Skeem paigaldatakse hotellides, hostelites, motellides, külalistemajades ning varjupaikades igasse majutusruumi nähtavasse kohta.
2. Majutusruumi paigaldatud skeemile kantakse või paigaldatakse selle juurde tuleohutusmeelespea, mis sisaldab lühidalt juhiseid tulekahjust hoidumiseks või tulekahju korral tegutsemiseks.
3. Skeemi paigaldatuse ühisvalduses olevates ruumides tagab ehitise valdaja.
NÄIDISSKEEM
Tulekahjuõppuse dokumendid
Tuleohutuse seadus § 6 lõige 3 kohustab tuleohutusaruande esitamise kohustusega asutuse omanikku korraldama üks kord aastas „Evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse“.
Täpsemad „Evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse“ koostamise nõuded on sätestatud Siseministri määrusest nr.43 „Tulekahju korral tegutsemise plaanile ning evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse korraldamisele esitatavad nõuded“.
Tulekahjuõppuse legend
1. Tulekahjuõppuse läbiviimiseks töötatakse välja õppuse legend, milleks on ühe võimaliku tulekahju stsenaariumi toimumine ettevõttes või asutuses.
2. Tulekahjuõppuse legendi koostamisel määratakse:
2.1. tulekahju stsenaarium, sealhulgas tulekahju tekkekoht ja leviku ulatus;
2.2. millist osa plaanist õppuse käigus harjutatakse;
2.3. milliseid isikuid teavitatakse eelnevalt õppuse korraldamisest.
3. Tulekahjuõppusel osalevad kõik töötajad. Töötajale, kellel ei ole võimalik osaleda tulekahjuõppusel selleks ettenähtud ajal, korraldatakse kordusena kas tulekahjuõppus selle võimalikus ulatuses või viiakse läbi nende töökohale ja ametile vastav juhendamine, mille raames korratakse üle nende ülesanded tulekahju korral tegutsemisel ning tutvustatakse läbiviidud tulekahjuõppust.
4. Kui tulekahjuõppusele soovitakse kaasata päästekeskus, tuleb õppuse korraldamine päästekeskusega eelnevalt kooskõlastada.
5. Kui tulekahjuõppusele soovitakse kaasata Häirekeskus, tuleb õppuse korraldamine eelnevalt Häirekeskusega kooskõlastada.
Tulekahjuõppuse kirjalik kokkuvõte
1. Tulekahjuõppuse kohta koostatakse õppuse järgselt ühe kalendrikuu jooksul kirjalik kokkuvõte, milles käsitletakse:
1.1. õppuse läbiviimisega seotud faktilisi andmeid;
1.2. tuvastatud asjaolusid;
1.3. eesmärkide täitmist;
1.4. ettepanekuid tuleohutuskorralduse muutmiseks või täiendamiseks.
2. Kokkuvõtte koostamisel tuginetakse plaanile, tulekahjuõppuse legendile ning osalenud isikute poolt esitatud märkustele.
3. Kokkuvõttes on fikseeritud tulekahjuõppuse käigus ilmnenud plaani puudused ning meetmed nende likvideerimiseks.
4. Tulekahjuõppuse kirjalik kokkuvõte tehakse pärast selle valmimist ühe kalendrikuu jooksul teatavaks töötajatele. Tulekahjuõppuse kokkuvõttega võimaldatakse tutvuda selles osalenud isikutel.
5. Tulekahjuõppuse kirjalik kokkuvõte säilitatakse ettevõttes või asutuses vähemalt viis aastat.