ÕPPUSED
Õppused on kontrollimeede, mis selgitab välja, kas kehtivad alusdokumendid toetavad selgeks õpitud tegevusi reaalsetes ohuolukordades. Õppuste läbiviimisel selgub korralduslike meetmete kõrval ka tehniliste tuleohutusmeetmete (erinevate tuleohutuspaigaldiste, nt. ATS süsteemi komponentide, suitsueemaldusseadmestiku jms) töökindlus ja ülesannete täitmise asjakohasus või ka vastupidi, näitab ära tekkinud kõrvalekalded või puudulikkuse.
Õppustel omandatud teadmise, oskused ja kogemused võimaldavad targalt ning ennast ohu asetamata käituda edukalt erinevates ohuolukordades, mis ähvardavad inimeste elu, tervist või varalisi väärtusi.
Praktiline evakuatsiooniõppus
Tuleohutuse seadus § 6 lõige 3 kohustab tuleohutusaruande esitamise kohustusega asutuse omanikku korraldama üks kord aastas „Evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse“.
Täpsemad „Evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse“ koostamise nõuded on sätestatud Siseministri määrusest nr.43 „Tulekahju korral tegutsemise plaanile ning evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppuse korraldamisele esitatavad nõuded“.
Tulekahjuõppusele esitatavad nõuded
1. Tulekahjuõppuse eesmärk on tagada teadmised ja oskused evakuatsiooni ja tulekahju korral ning tuvastada:
1.1. plaani vastavus eesmärgile;
1.2. töötajate oskus tulekahju korral õigesti tegutseda.
2. Tuleohutusaruande esitamise kohustusega ettevõttes või asutuses viiakse vähemalt üks kord aastas läbi tulekahjuõppus.
3. Tulekahjuõppuse korraldamine on ettevõtte või asutuse juhi või tema poolt määratud isiku kohustus.
4. Mitme ettevõtte või asutuse asumisel ühes ehitises korraldatakse tulekahjuõppuse ühiselt.
Tulekahjuõppuse legend
1. Tulekahjuõppuse läbiviimiseks töötatakse välja õppuse legend, milleks on ühe võimaliku tulekahju stsenaariumi toimumine ettevõttes või asutuses.
2. Tulekahjuõppuse legendi koostamisel määratakse:
2.1. tulekahju stsenaarium, sealhulgas tulekahju tekkekoht ja leviku ulatus;
2.2. millist osa plaanist õppuse käigus harjutatakse;
2.3. milliseid isikuid teavitatakse eelnevalt õppuse korraldamisest.
3. Tulekahjuõppusel osalevad kõik töötajad. Töötajale, kellel ei ole võimalik osaleda tulekahjuõppusel selleks ettenähtud ajal, korraldatakse kordusena kas tulekahjuõppus selle võimalikus ulatuses või viiakse läbi nende töökohale ja ametile vastav juhendamine, mille raames korratakse üle nende ülesanded tulekahju korral tegutsemisel ning tutvustatakse läbiviidud tulekahjuõppust.
4. Kui tulekahjuõppusele soovitakse kaasata päästekeskus, tuleb õppuse korraldamine päästekeskusega eelnevalt kooskõlastada.
5. Kui tulekahjuõppusele soovitakse kaasata Häirekeskus, tuleb õppuse korraldamine eelnevalt Häirekeskusega kooskõlastada.
Tulekahjuõppuse korraldus
1. Tulekahjuõppus koosneb teoreetilisest ja praktilisest osast. 2. Teoreetiline osa seisneb töötajate informeerimises tulekahjuõppuse korraldusest ja täiendavast tuleohutusalasest juhendamisest, mille käigus tutvustatakse töötajatele tuleohutusalaseid teemasid vastavalt Siseministri määruse nr. 43 lisa 2 järgi.3. Praktiline osa seisneb tulekahju olukorra simulatsioonis ning praktiliste tegevuste harjutuses selle võimalikus ulatuses.
Tulekahjuõppuse kirjalik kokkuvõte
1. Tulekahjuõppuse kohta koostatakse õppuse järgselt ühe kalendrikuu jooksul kirjalik kokkuvõte, milles käsitletakse:
1.1. õppuse läbiviimisega seotud faktilisi andmeid;
1.2. tuvastatud asjaolusid;
1.3. eesmärkide täitmist;
1.4. ettepanekuid tuleohutuskorralduse muutmiseks või täiendamiseks.
2. Kokkuvõtte koostamisel tuginetakse plaanile, tulekahjuõppuse legendile ning osalenud isikute poolt esitatud märkustele.
3. Kokkuvõttes on fikseeritud tulekahjuõppuse käigus ilmnenud plaani puudused ning meetmed nende likvideerimiseks.
4. Tulekahjuõppuse kirjalik kokkuvõte tehakse pärast selle valmimist ühe kalendrikuu jooksul teatavaks töötajatele. Tulekahjuõppuse kokkuvõttega võimaldatakse tutvuda selles osalenud isikutel.
5. Tulekahjuõppuse kirjalik kokkuvõte säilitatakse ettevõttes või asutuses vähemalt viis aastat.
Spetsiaalõppused
Paljud ettevõtted vajavad oma igapäevatööst lähtuvalt ka muid tuleohutusalaseid ning ohtlike ainete käitlemisega seotud koolitusi ning õppusi, mis ei ole otseselt seadusandja poolt sätestatud. Üldjuhul on selliste koolituste läbiviimine vajalik ettevõtte teatud allüksustes, kes eelpool nimetatud töödega tegelevad.
Fire Safety OÜ on koolitanud spetsiaalõppe korras näiteks:
1. Naftaterminalide operaatorkoosseisu (hädaolukordade tekkimisel õnnetuse likvideerimisele reageeriv personal).
2. Ohtliku ettevõtte avarii likvideerimise meeskondi (keemiakoldesse sukeldumine).
3. Suruõhu-hingamisaparaadi kasutajaid (objektidel, kes kasutavad tööprotsessis nimetatud kaitsevahendeid).
Eraldi väljatöötatud õppeprogrammi alusel oleme koolitanud ettevõtte personali näiteks „kinnisest ruumist“ päästmisel. Samuti oleme korraldanud nööripääste kursuseid.
Koostöös ettevõttega oleme valmis koostama objektispetsiifikast tuleneva õppekava ning korraldama vajaminevad koolitused ja õppused.
2016